Saçları Hızlı Uzaması İçin Öneriler

Günümüzde birçok kadın saçlarının yavaş uzamasından şikayetçidir. Fakat saçlarının hızlı uzaması için yeterli bilgiye de sahip değildir. Bu nedenle de çıt çıt saç denilen yöntemlerle saçlarının uzun görünmesini sağlarlar. Aslında çıtçıt adı verilen bu yöntemi uzun süreli kullanırsanız saç dipleriniz zayıflar ve saçlarınızda kopmalara neden olur. Saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız sizlere bu yazımızda birkaç tavsiyede bulunacağız. Ayrıca sizler için saçların hızlı uzamasını sağlayan maskeler hakkında bilgi vereceğiz.

2017 Doğal Dalgalı Saç Modelleri

Öncelikle saçlarınızın sağlıklı olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü sağlıksız saçların uzaması da oldukça yavaş olacaktır. Sağlıklı saçlar için neler yapmanız gerektiğini önceki yazılarımızda belirtmiştik. Fakat bu yazımızda da ufak hatırlatmalar yapmamızda fayda var.

sac-maskesi

İlk olarak beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Sağlıklı beslenme hem vücudunuz için hem de saçlarınız için oldukça faydalı olacaktır. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme saçlarınızın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alması açısından oldukça önemlidir. Yeteri kadar vitamin ve mineral almamış saçların hızlı uzaması da beklenemez. Ayrıca zararlı alışkanlıkları da bırakmanız da hem vücut hem de saçlarınızın sağlığı açısından yerinde olacaktır.

Hızlı uzayan saçlar için sağlıklı saç derisi de önemlidir. Sağlıklı saç derisine sahip olmak için de duştan önce zeytinyağıyla saç derisine masaj yapmanız yararlı olacaktır. Ayrıca saç derinizin temiz ve bakımlı olması da saçların hızlı uzamasında önemlidir.

Duştan sonra ise saçlarınız nemliyken saç bakım kremleri kullanmalısınız. Yumurta büyüklüğünde kullanılan saç bakım kremleri saçınızın nemini korur ve hızlı uzamasına yardımcı olur. Fakat bu bakım kremlerini seçerken bir uzmana danışmanız ve saç tipinize uygun kremleri tercih etmeniz de önemlidir. Ayrıca ısı yayan, fön makineleri ve düzleştirici gibi aletleri mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Bunun yanı sıra saçınızı çok sık yıkamamaya ve boyatmamaya da özen göstermelisiniz.

1.Bal Maskesi

2 yemek kaşığı kadar balı, 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 adet yumurta, 4 ya da 5 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve 1 çay kaşığı kadar maya ile karıştırın. Bu karışımı saç diplerinizden başlayarak saçınıza sürün. Yarım saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı durulayın. Hafta da 1 kez bu maskeyi kullanmanız saçlarınızın hızlı uzamasında fazlasıyla etkili olacaktır.

bal

2.Yumurta Kürü

Hem güneş ışınlarından hem de boyadan yıpranmış saçlar için yumurta kürü oldukça faydalı olacaktır. Kısa saçlara sahipseniz 1 adet, uzun saçlara sahipseniz 2 adet yumurtayı karıştırıp duştan sonra nemli saçınıza uygulayın. Yarım saat kadar beklettikten sonra az bir şampuan ile saçınızı durulayın. Bu kürü de haftada bir kere yapmanız yeterli olacaktır.

zeytinyagi

3.Tarçın Kürü

4 yemek kaşığı kadar zeytinyağını 2 çay kaşığı kadar tarçın ve 1 tatlı kaşığı kadar balı karıştırın. Saç derinizden başlayarak saçınıza uygulayın. Yine aynı şekilde 30 dakika kadar bekletip az bir şampuanla durulayın. Bu karışım hem saçlarınızın uzamasına hem de saç derinizin sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır.

tarcin-kuru