Beyazlayan Saçlardan Kurtulma Yolları

Günümüzde genç yaştaki birçok kadında saç beyazlama sorunları ortaya çıkmaktadır. Elbette bu durumun oluşmasında birçok etken rol oynamaktadır. Fakat yaşınız genç olduğundan dolayı beyazlamanın önüne geçebilmeniz de mümkün. Biz de, beyazlayan saçlardan kurtulma yolları hakkında bu yazımızda bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Saçları Hızlı Uzaması İçin Öneriler

Öncelikle saçlarınızı sıcaktan ve ısıdan korumalısınız. Unutmamalısınız ki aşırı sıcak saç derinizin kurumasına neden olur. Kuruyan saç derisi ise saç köklerinizin zayıflamasına ve güçten düşmesine yol açar. Bu da saçların erken yaşlanması ile sonuçlanır. Özellikle yaz aylarında saçınızı güneşten korumak için şapka kullanmak yararlı olacaktır. Ayrıca daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi saçınızın bakımlarını düzenli olarak yapmalısınız. Saç bakım kremleri ve kürler ile en azından haftalık olarak bakım yapmak hem saçınızın nemini geri kazandırır hem de yaşlanmasının önüne geçer.

beyazlayan-sac-1

Beslenmenize dikkat etmeniz de beyazlayan saçlardan kurtulma yollarından biridir. Sağlıklı beslenmeyen bireylerde hem vücut hem de saçlar gerekli vitamin ve mineralleri alamazlar. Bu da vücudun ve saçların erken yaşlanması demektir. Özellikle saçların yaşlanmasını engellemek için B12 vitamini oldukça önemlidir. Ayrıca E vitamini içeren yiyecekler tüketmeniz de faydalı olacaktır.

sac-maskesi

Bunların yanı sıra biotin içeren yiyecekler tüketmekte de fayda var. Çünkü biotin denilen madde saçınızın renk pigmentlerini kaybetmesine engeller. Böylelikle erken yaşta saçlarınız beyazlamasından kurtulabilirsiniz. Biotin içeren yiyecekler ise yulaf ve badem gibi yiyeceklerdir. Ayrıca biotin artık kozmetik ürünlerinde de bulunmakta.

stres

Bakım kürleri de saç derinizi besleyerek saçların erken yaşlanmasını engeller. Kına, zeytinyağı ve badem yağları ile birçok farklı kür hazırlayarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağını ve badem yağını ayrı ayrı ve tek olarak da uygulamanız yararlı olacaktır.

sac-kremi

Tüm bunların haricindeki en önemli adım ise stresten uzak durmanızdır. Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan stres hem vücut sağlığınıza hem de saçlarınıza oldukça zarar verir. Özellikle gençlerde çok sık görülen stres saçların beyazlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle stresten uzak durmalı, hatta gerekiyorsa profesyonel yardım almalısınız. Hem vücut hem de saç sağlığınız açısından bu oldukça önemlidir.