Cilt Sağlığı İçin Bırakmanız Gereken Alışkanlıklar

Günümüzde kadınlar cilt bakımı yapmak için oldukça uğraşmaktalar. Her geçen gün yeni kozmetik ürünleri de piyasaya çıkmakta. Yeni çıkan ürünlerle birlikte yeni reklamları da oldukça fazla görmekteyiz. Bu da kafaların karışmasına ve cildiniz için uygun ürünlerin seçilememesine neden oluyor. Fakat cildiniz için uygun ürünleri seçmenin yanı sıra önemli olan başka noktalar da vardır. Bunlardan biri de kaçınmanız gereken alışkanlıklardır. Cildinize bakım yapmak için uğraş vermeniz elbette önemli fakat bazı alışkanlıklarınızı bırakmadığınızda cildinize bakım yapmanızın pek bir önemi kalmıyor. Biz de bu yazımızda sizlere, cilt sağlığı için bırakmanız gereken alışkanlıklar hakkında bilgi vereceğiz.

Makyaj Çantalarının Olmazsa Olmazları

Öncelikle cildin temizlenmesi için yapılan yanlışlardan bahsedelim. Bazı insanlar yüzünü temizlemek için sabunları kullanmaktadır. Fakat bu oldukça yanlış bir alışkanlık ve uygulamadır. Özellikle de yüzü sabunla yıkamak düzenli bir hale geldiyse. Düzenli olarak sabunla yıkanan cilt kurumaya başlar. Bu da cildin koruyucu tabakasını olumsuz etkiler. Ayrıca sivilce oluşumuna da sebep olur. Bunun yanı sıra sodyum lauryl sülfat yani SLS denilen kimyasalları içeren temizleyicileri de kullanmamanız da yarar var.

how-to-deal-with-oily-skin

Bir diğer uzak durmanız gereken nokta ise internetten öğrenilen her şeye inanmak ve uygulamaktır. Çünkü internet denilen ortam herkesin fikrini ve bilgisini yazabildiği bir ortam. Ayrıca bilmeden yazılan şeyler de oldukça fazla durumda. Bu da yanlış bilgilerin öğrenilmesine neden olmakta. Başka birinin tavsiyesi size uygun olmayabilir. Bunun yerine cilt uzmanının tavsiyelerini dinlemek daha yararlı olacaktır.

Yağlı ciltlerin uzak durması gereken noktalardan biri ise ciltle çok uğraşmalarıdır. Cildiniz yağlı olduğu için rahatsızlık duyup cildinizle çok fazla uğraşmanız cildinize yarar sağlamayıp onu yorar. Bunun yerine cildinize uygun bir bakım yöntemi seçip uygulayın. Tabi ki bir cilt uzmanına da danışmanız faydalı olacaktır.

soap

Uzak durmanız gerek bir diğer nokta ise yüzü çok fazla ovmaktır. Ovmak, cildi oldukça sertleştirecektir. Sertleşen cilt ise kendini toparlamakta güçlük çekecek ve cilt sağlığınız olumsuz etkilenecektir. Bunun yerine peeling ve yağ dengeleyiciler denemeniz daha kesin bir çözüm sunacaktır.