Kusursuz Cilde Sahip Olmanın Sırları

Neredeyse tüm kadınların ortak sorunlarından biri hiç şüphesiz kusursuz ve yumuşacık bir cilde sahip olamamaktır. Elbette bazı kadınlar doğuştan gelen kusursuz cilde sahip olabilir. Fakat bunu korumak da oldukça zordur. Özellikle dış etkenlerden dolayı cilt güzelliğini ve kusursuzluğunu kaybedebilir. Bu kusursuzluğu devam ettirmek için de cildinize her zaman özen göstermelisiniz. Biz de sizler için kusursuz ve sağlıklı bir cilde sahip kadınların sırlarını bu yazımızda bir araya getirmeye çalıştık. Bakalım kusursuz cilde sahip kadınların sırları nelermiş?

Avokado Yağının Cilde ve Saçlara Faydaları

Kusursuz cilt sahibi kadınların yaptıkları ilk şey makyajlarını mutlaka temizlemeleridir. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi makyaj gözenekleri kapatmakta ve cildin nefes almasını önlemektedir. Yatağınıza makyajınızı temizlemeden gitmek cildiniz tüm gece boyunca nefes almasını engellemek demektir. Bu da cildinizde sivilce gibi problemlerin oluşmasında etkilidir. Buna ek olarak cildiniz sağlığını kaybettiği için daha solgun bir görüntüye neden olur. Bunun için gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemeniz gerekir. Cildinizin temizliği için de mutlaka cilt tipinize uygun temizleyicileri bulmanız gereklidir. Kuru ciltler nemlendirici etkili, yağlı ciltler ise salisilik asitli temizleyicileri kullanmalıdır.

uyku

Kırışıklar, kusursuz cildi bozan en önemli etkenlerden biridir. Bunun önüne geçmek için de retinol içeren gece kremleri kullanılmalıdır. Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren kolajen azalmaya başlar. Bu da cildin yaşlanması anlamına gelmektedir. Retinol içeren kremler kolajen sentezine yardımcı olur. Böylelikle yaşlanma etkileri azalmaya başlar. Bunların yanı sıra kusursuz cilt sahibi kadınlar nemlendiricilere oldukça önem verir. Çünkü ister yağlı ister kuru olsun cildiniz her zaman neme ihtiyaç duyar. Hafif ıslak cildinize uygulayacağınız nemlendirici krem, nemi cildinizde tutmak için önemlidir.

yesil-icecek

Zararlı alışkanlıklardan kaçınmak ve sağlıklı beslenmek de cildin kusursuz olmasında önemli yere sahiptir. Omega 3 içeren besinler, yeşillikler ve bunlardan yapılmış içecekler, meyveler cildin beslenmesine yardımcı olur. Ayrıca sigara gibi zararlı alışkanlıklar cilde oldukça zarar verir ve cilt kusursuzluğunu kaybeder. Buna ek olarak uyku düzeni de önemlidir. Çünkü uyku süresinde tüm vücut gibi ciltte kendisini yeniler. Uykunuzu yeteri kadar alamamanız cilt dinlenemez ve kendini yenileyemez. Kısacası sağlıklı bir cilt için sağlıklı yaşamak oldukça öneme sahiptir.

99-6854627634804684666852267