Avokado Yağının Cilde ve Saçlara Faydaları

Cilt ve saç bakımı denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri hiç şüphesiz Hindistan cevizi yağlarıdır. Fakat son zamanlarda Hindistan cevizi yağına rakip olabilecek bir yağ daha ortaya çıkmış durumda. Hem cilt sağlığı için hem de saç bakımı için oldukça faydalı olan avokado yağı son zamanlarda oldukça fazla kullanılmaya başlandı. Bildiğiniz gibi avokado diyetlerde de oldukça fazla kullanılan bir yiyecek. Bunun yanı sıra cilde ve saçlara olan yararlarından dolayı birçok insan bu yağları tercih ediyor. Biz de bu yazımızda avokado yağının cilde ve saçlara olan yararlarından bahsedeceğiz.

Beyazlayan Saçlardan Kurtulma Yolları

Avokado, içeriğinde bol miktarda E vitamini bulunduran bir meyvedir. İçeriğindeki E vitaminleri sayesinde de cilt için oldukça yararlı bir hale geliyor. Ciltte bulunan egzama etkilerini, kızarıklıkları ve kaşıntıları giderebiliyor. Böylelikle de cildin daha pürüzsüz bir hale gelmesine olanak sağlıyor.

avocado-facial

Avokado yağının bir diğer faydası ise akneleri gidermesidir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan aknelere karşı oldukça faydalı olan avokado yağı aknelerin oluşmasına da engel oluyor. Bunun haricinde cildin temiz kalmasında da büyük rol oynuyor. Eğer aknelerden şikayetçiyseniz avokado yağlarını kullanabilirisiniz.

avocado-oil

Bunların yanı sıra avokado yağları nemlendirici olarak da oldukça faydalıdır. Cildinizi nemlendirmek için kullandığınız kremler birçok kimyasal içeriyor. İçeriklerinde bulunan yüksek kimyasal nedeniyle bu kremleri kullanmayabilirsiniz. Bu kremler yerine avokado yağını tercih etmeniz doğal bir nemlendirici tercih etmek demektir. Ayrıca avokado yağı her cilt tipi için oldukça uygun olduğundan dolayı gönül rahatlığıyla kullanabilirisiniz.

A portrait of a young woman applying natural avocado mask on her face
A portrait of a young woman applying natural avocado mask on her face

Avokado yağını güneş kremi olarak da kullanmanız mümkün. Kullandığınız güneş kremlerine göre hem daha doğal hem de daha etkilidir. Çünkü avokado yağının içeriğinde doymamış yağlar bulunmaktadır. Bu da güneş ışınlarından korumada oldukça etkili olmaktadır.

Saç bakımınız için de avokado yağlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında kuruyan saçlarınızdan şikayetçiyseniz avokado yağlarını mutlaka denemelisiniz. Hem hızlı emilmesi hem de saçınızı nemli tutması nedeniyle avokado yağları saç bakımında oldukça faydalı oluyor. Bunun yanı sıra saçları beslemesi sayesinde saç dökülmesi ve kepek gibi sorunlardan kurtulmanıza yardımcı oluyor.