Fondöteninizin Renk Değiştirmesi Nasıl Engellenir

Her kadın güzel ve alımlı görünmek ister. Makyaj da çok daha güzel ve alımlı görünmenize yardımcı olur. Makyajınızın daha güzel olması için de ruj, allık, kapatıcı, fondöten ve diğer tüm ürünler özenle ve dikkatle seçilir. Fakat bazen makyajınızı yaptıktan sonra tüm bu emek boşa gidebilir. Bunun sebebi ise kullandığınız ürünlerin akması, renginin değişmesinden kaynaklanır. Özellikle de fondöteniniz makyajınızı yaptıktan sonra birkaç saat içinde renk değiştirerek kötü bir görüntüye neden olabilir. Bu kötü görüntünün sebebi ise fondöteninizi uygulama şekliniz ya da özenle seçtiğiniz fondöteniniz değil. Bu konuda emin olabilirsiniz. Çünkü bu renk değişiminin sebebi basit bir reaksiyondan kaynaklanıyor. Bu kimyasal reaksiyonu engellemenin de yolları mevcut. Bakalım bu renk değişimine sebep olan reaksiyon neden oluyor ve nasıl engelleyebiliriz?

Modeller Gibi Görünmenizi Sağlayacak Makyaj Tüyoları

Fondötenlerde renk pigmentleri bulunmaktadır ve bu pigmentler oksijenle etkileşime girerek oksitlenmeye neden olur. Oksitlenme ise pigmentlerin değişmesine ve fondöteninizin renk değiştirmesine neden oluyor. Elbette sadece oksijenden değil cildinizden salgılanan yağlarda oksitlenmeye neden olabilir. Oksitlenme sonucu cildinizin rengi turuncu renge yakın bir hal alacaktır. Elbette bazı fondöten markaları oksitlenme önleyici maddelerle bunu engelleyebiliyor. Fakat içeriğinde zengin antioksidan bulunduran fondötenleri bulmak oldukça güçtür.

42-23977278

Yaşanan bu oksitlenmeleri önlemek için makyaj bazı kullanmanız yararlı olacaktır. Az önce belirttiğimiz gibi cildin salgıladığı yağların fondötene ulaşmasını ve etkileşime girmesini engellemek için makyaj bazları kullanılabilir. Özellikle de içeriğinde silikon bulunduran makyaj bazları daha yararlı olacaktır. Elbette bu ürünleri seçerken de cilt tipinize uygun olanları seçmenizde yarar var.

face-foundation-4

Cildinize makyaj bazı uyguladıktan sonra cildinizdeki fazla yağı temizlemelisiniz. Bunun için de yağ emici özelliği bulunan temizleme kağıtlarını ya da kağıt havluları kullanabilirsiniz. Fondöteninizi uyguladıktan sonra ise kesinlikle sabitleyici kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. Transparan özellikli makyaj sabitleyici pudralar oldukça yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra makyaj sabitleyici spreyler de kullanabilirsiniz. Gün içerisinde gerekli gördüğünüz durumlarda sabitleyici kullanabilirsiniz.

face-foundation-5

Eğer tüm bu yöntemler işinize yaramadıysa ve renk değişimi devam ediyorsa cildinizden birkaç ton açık renkte fondötenleri kullanabilirsiniz. Eğer fondöteninizi değiştirmeyi düşünüyorsanız mutlaka yağsız fondötenleri tercih etmelisiniz.