Saç Kırıkları Neden Oluşur ve Nasıl Önlenir

Birçok kadın, güzel ve alımlı görünmek için saçlarına birçok işlem uyguluyor. Bu işlemler bazen saç boyamak, bazen röfle gibi işlemler oluyor. Bazen de saçları şekillendirmek için düzleştiriciler, fön makineleri kullanılıyor. Bu aletlere ek olarak da saç spreyleri ve köpükler de kullanılabiliyor. Tüm kadınlar neredeyse bu işlemlerden en az birini her gün uyguluyor. Bunun sebebi ise sadece güzel ve çekici görünmek. Fakat uygulanan bu işlemler, kullanılan bu aletler ve malzemeler bazen çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bunların başında ise sağlıksız saçlar geliyor. Sağlıksız saçların sonucu ise herkesin nefret ettiği saç kırıkları oluyor. Peki, saç kırıkları nasıl önlenir?

Kırışıklıklar Nasıl Önlenir

Bazen öyle zamanlar oluyor ki saçlarımız tam bir arapsaçına dönüşüyor. Saçlarımız birbirine girip düğümlendiği zamanlardan bahsediyoruz. Saçlarımızı açmak tam bir işkence haline geliyor ve dar dişli tarak yardımıyla saçımızı açmaya çalışabiliyoruz. Fakat dar dişli tarak kullandığımızda saçlarımız daha kolay kırılıyor. Bu nedenle saçlarımızı açmaya çalışırken kesinlikle geniş dişli taraklar kullanmalıyız.

duzlestirici

Saçlarımıza şekil vermek için bazen fön makinelerinden, düzleştirici ve saç maşalarından yardım alabiliyoruz. Fakat yüksek ısı yayan bu aletler saçımız için oldukça zararlıdır. Yüksek ısı yaydıkları için saçın nem kaybetmesine, zayıflamasına ve sonunda kırılmasına neden olmaktadır. Eğer mümkünse bu aletleri hiç kullanmamaya çalışın. Kullanmaya devam etmeyi düşünüyorsanız da mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın.

sac-kestirme

Saç kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Saç kremleri, saçın nemini korumasında yardımcı olur. Bu da daha sağlıklı ve kırılmayan saçlar demektir. Bu nedenle saç tipinize uygun bir saç kremi kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Elbette isteyenler durulanmayan saç kremlerini de tercih edebilir. Bu kremler gün boyu saçınızda kalarak saçınızın koruyucu bir katmanla kaplanmasını sağlar.

sac-kremi

Saçlarınızda oluşan kırıkları önemsemelisiniz. Eğer saç uçlarınızda az da olsa kırıklar oluştuysa bu durumu gidermek için mutlaka saçlarınızı kestirmelisiniz. Çünkü oluşan bu kırıklar alınmadığında saç diplerine doğru gitmeye başlar. Bu da saçınızı daha dipten kestirmenizi gerektirir. Bu nedenle kesinlikle düzenli olarak saçlarınızı kestirin.

sac-yikama

Saçınızı her gün yıkamamanız gerektiğinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Elbette her gün yıkanan saçlar sağlığını kaybeder. Buna ek olarak her gün yıkanan saçları kurutmak gerektiği için kırık oluşumu artacaktır. Ayrıca saçlarınızı yıkadıktan sonra havluyla ovuşturarak kurulamak da kırıklara neden olur. Bunun yerine saçınızı hafif bir şekilde havluya sarıp bekletmek daha yararlıdır.

Bunların yanı sıra saçınıza, kimyasal işlemleri çok fazla uygulatmayın. Ayrıca saçlarınızı toplarken çok sıkı olmamasına özen gösterin. Bu adımlar sayesinde kırık oluşumlarının önüne geçebilirsiniz.